Denisa Podhrazska

Regional Qualification(s):

London

Language(s):

English, Czech

Phone Number(s):

+420228882850, 07564 130760, 01483 592763

Contact guide

Introduction:

Hi, my name is Denisa and it will be my pleasure to show you London, one of the most fascinating cities in the world. I have held an interest in all aspects of tourism from an early age, I gained my experience guiding at the third largest castle in my home country, the Czech Republic. I moved to the UK several years ago, and fell in love with London and many of the surrounding areas. The sheer volume of history, culture and sights on offer can be overwhelming, my job as a blue badge guide is to bring London to life for you and let you make the most of your stay. I am packed with knowledge and experience and I will be delighted to share this with you on one of my many walks or tours, or even to prepare a bespoke tour to fit your requirements.

Dobrý den, jmenuji se Denisa a bude mi ctí Vám ukázat Londýn, úžasné město ležící na řece Temži. Již od dětství mě zajímala oblast cestovního ruchu a zkušenosti s prováděním jsem získala na třetím největším hradu a zámku Jindřichův Hradec v České republice. Před několika lety jsem se přestěhovala do Velké Británie, která se stala mým domovem. Londýn mě díky své bohaté historii, kulturnímu dění a mnoha památkám naprosto uchvátil. Absolvovala jsem kurz Blue Badge a nyní, obohacena novými informacemi a zkušenostmi, jsem připravena Vás provést po Londýne a okolí. Vyberte si prohlídku, která Vás zajímá nebo vše nechte v mých rukách a já pro Vás připravým zajímavý program.

Personal Interests:

Royal London, Roman London, Tower of London, St. Paul's Cathedral, Westminster Abbey, British museum, National Gallery, Westminster, City of London

Additional Qualifications:

London Blue Badge Guide

Driver Guide:

No